E-kaubanduse ja teenuste erikorrad

E-kaubanduse ja teenuste maksustamise erikorra rakendamine lihtsustab ettevõtja teises liikmesriigis tekkiva käibemaksukohustuse täitmist. Ettevõtja, kes on valinud erikorra rakendamise, saab deklareerida teises liikmesriigis tekkiva käibe ja tasuda käibemaksu Eesti Maksu- ja Tolliametile. Erikorra kasutamise soovi korral tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile e-teenuste keskkonnas e-MTA sellekohane avaldus.

Kuni 30.06.2021 kehtis selline erikord vaid digiteenustele (telekommunikatsiooni-, ringhäälingu- ja elektrooniliste teenustele (MOSS-erikord). Alates 01.07.2021 laieneb erikord ka ühendusesisesele kaupade kaugmüügile, internetipõhiste kauplemiskohtade kaudu kaupade ühendusesisesele kaugmüügile ning teenustele, mille käibe tekkimise koht on teises liikmesriigis (OSS-erikord). Samuti rakendub erikord alates 01.07.2021 ka ühendusevälisest riigist imporditavate kaupade kaugmüügile ja internetipõhiste kauplemiskohtade kaudu kaupade ühendusevälisele kaugmüügile (IOSS-erikord).

OSS ja IOSS erikorra kasutajaks saate registreerida ning käibedeklaratsiooni esitada e-teenuste keskkonnas e-MTA.

Registreerima või deklaratsiooni esitama

Käsiraamat

Käsiraamatu sisu avaneb allolevast teemade menüüst, alateemade kuvamiseks vajutage menüüribal noolele.

Registreerimine

Mis on registreerimisliikmesriik?

Registreerimisliikmesriik on riik, kus teenuse pakkuja on registreeritud erikorra kasutajaks.
Ühendusevälise riigi digiteenuse pakkuja, kellel puudub Euroopa Liidus (EL) püsiv tegevuskoht, võib registreerimisriigiks valida mistahes ELi liikmesriigi (liiduväline kord).
Kui ühendusevälise riigi teenuse pakkujal on mõnes ELi liikmesriigis püsiv tegevuskoht, saab ta valida registreerimisriigiks ühe nendest riikidest. Liikmesriigi maksukohustuslane saab erikorra kasutamiseks valida oma asukohariigi (liidu kord).

Kas erikorra kasutajaks saab registreerida rohkem kui ühes liikmesriigis?

Kui ettevõte on asutatud Euroopa Liidus, saab registreerimisriigiks olla üksnes tema asukoha liikmesriik ja seda vahetada ei saa.
Kui ettevõte on asutatud väljaspool Euroopa Liitu ja ta on valinud endale registreerimisliikmesriigi, peab ta olema selle riigi MOSS-registris vähemalt kaks aastat alates registreerimise kuupäevast. See ei kehti juhul, kui ettevõte ei vasta enam erikorra kasutamise tingimustele.

Mis on tarbimisliikmesriik?

Tarbimisliikmesriik on riik, kus asub mittekäibemaksukohustuslasest klient (tarbija), ning selle riigi maksuhaldurile tuleb tasuda käibemaks.

Kas erikorrast võib loobuda?

Jah. Loobumisest tuleb registreerimisliikmesriigi maksuhaldurit vähemalt 15 päeva enne kvartali lõppu teavitada ning sel juhul kaotab erikorra kasutajaks registreerimise avaldus kehtivuse järgneva kalendrikvartali algusest.

Kui isiku ettevõtlus muutub ja isik lõpetab erikorraga hõlmatud digiteenuste osutamise, siis tuleb sellest maksuhaldurit teavitada hiljemalt erikorra lõpetamise kuule järgneva kuu 10. päeval.

MOSS-erikorra kasutamise lõpetamiseks või erikorrast loobumiseks tuleb e-MTA MOSS registreerimisavaldusel valida link „Taotle lõpetamist".

Kui erikorra lõpetamine on tingitud ettevõtte asukoha või püsiva tegevuskoha muutumisest, siis isik ei vasta senises registreerimisriigis enam erikorra rakendamise tingimustele. Sellisel juhul saab erikorra kasutaja registreerimisriiki vahetada ning peab märkima uue registreerimisriigi ka oma MOSS-avaldusel.

Kas maksuhaldur saab isiku erikorra kasutamise lõpetada?

Jah. Maksuhaldur lõpetab erikorra kasutamise, kui isik ei ole kaheksa järjestikuse kvartali jooksul digiteenuseid osutanud.

Samuti jäetakse erikorra kasutamise õigusest ilma isik, kes on korduvalt rikkunud erikorra rakendamise nõudeid.

Nõuete täitmata jätmine loetakse korduvaks, kui:

1) maksuhaldur on kolme vahetult eelneva kvartali kohta väljastanud meeldetuletused MOSS-deklaratsioonide esitamise kohustuse kohta, kuid isik ei ole deklaratsiooni kümne päeva jooksul meeldetuletuse saatmisest arvates esitatud;

2) maksuhaldur on kolme vahetult eelneva kvartali kohta väljastanud meeldetuletused käibemaksuvõlgnevuse kohta, kuid isik ei ole võlgu olevat käibemaksusummat ühegi kvartali kohta kümne päeva jooksul meeldetuletuse saatmisest arvates tasunud. Kui käibemaksuvõlg kvartali kohta on väiksem kui 100 eurot, siis seda korduvaks rikkumiseks ei loeta.

3) pärast registreerimis- või tarbimisliikmesriigi maksuhalduri taotlust ning üks kuu pärast meeldetuletust ei ole isik teinud maksuhaldurile elektrooniliselt kättesaadavaks käibemaksuseaduse § 43 lõikes 16 sätestatud andmeid.

Kui erikorra kasutaja arvatakse välja erikorra kasutamise nõuete rikkumiste tõttu, kaotab ta õiguse rakendada erikorda kaheksa järgneva kvartali jooksul alates lõpetamise otsusest.

Kas käibemaksugrupp saab kasutada erikorda?

Jah. MOSS-deklaratsiooni saab esitada käibemaksugrupi esindusisik. Tuleb silmas pidada, et käibemaksugrupi liikmete puhul kehtivad mõnevõrra erinevad reeglid teistes liikmesriikides asuvate püsivate tegevuskohtade osas:

a) grupp ei saa MOSS-registreerimisavaldusel märkida grupi liikmete teises liikmesriigis asuvaid püsivaid tegevuskohti

b) grupi liikme teises liikmesriigis asuvast püsivast tegevuskohast osutatud teenuseid ei deklareerita grupi MOSS-deklaratsioonil

c) teenused, mida grupp osutab grupi liikme püsiva tegevuskohaga liikmesriigis asuvale kliendile deklareeritakse grupi MOSS-deklaratsioonil (mitte püsiva tegevuskoha liikmesriigi käibedeklaratsioonil).

Kas registreerimisandmeid saab muuta?

Jah, avaldusel peavad kajastuma kõik erikorra kasutaja andmete muudatused. Muudatused tuleb avaldusele märkida hiljemalt muudatusele järgneva kuu 10. päevaks.

Deklareerida saab vaid nende püsivate tegevuskohtade kaudu, mis on eelnevalt MOSS-registreerimisavaldusele märgitud. Seega on oluline jälgida, et enne deklaratsiooni täitmist oleksid avaldusel märgitud teistes liikmesriikides olevad püsivad tegevuskohad. Püsivaid tegevuskohti saab vajadusel lisada ka juba eelnevalt esitatud avaldusele.
 

Viimati uuendatud 08.06.2021

Viimati uuendatud 18.03.2024

Kas sellest lehest oli abi?