Kuidas postinarko tellimine rikub sinu tuleviku

Ekslikult arvatakse, et tumeveebist narkootikume ostes on vahele jäämise võimalus väike, kuid tegelikkuses jätab iga elektrooniline suhtluskanal maha jälje.

Posti teel narkootikume tellides pead arvestama, et ühel hetkel koputavad su uksele Maksu- ja Tolliameti uurijad ning karistused keelatud ainete ostmise ja müümise eest on karmid. Ära ole rumal – ühe postipakiga võid rikkuda kogu oma tuleviku.

Lisaks ära mine kunagi järele pakile, mida sa ise pole tellinud. Kurjategijad kasutavad oma jälgede peitmiseks sageli just noori, paludes neil väikse vaevatasu eest oma postipakile järele minna. Nii jääb noor vahele ja saab ka karistuse.

Uimastite tarvitamine toob endaga kaasa palju probleeme, sellega kaasnevad sõltuvus, vigastused, koolitee katkemine, passiivsus tööturul ning kuritegevus. Mõistlikum on mitte alustada.

Karistus postiga narkootikumide tellimise eest võib olla pikk vangistus

Rahatrahv kuni 1200 eurot

Kui tellitud narkootikumide kogus on väike, siis on väärteomenetluse raames karistuseks rahatrahv ja keelatud ainete konfiskeerimine.

2018. aastal sai Eeva Etioopiast erinevate postisaadetistega kokku üle 215 kg katataimi, mis sisaldavad narkootilist ainet. Tollideklaratsioonidel märkis Eeva kaubaks „Henna lehed“ ning plaanis need edasi saata Ameerikasse. Eevat karistati 900-eurose rahatrahviga ning taimed konfiskeeriti.

Kuni 10 aastat vangistust

Kui narkootikumide kogus on suur ehk piisav kümnele inimesele narkojoobe tekitamiseks, siis on tegemist esimese astme kuriteoga, mille eest on maksimaalne karistus 10 aastat vangistust.

30-aastane Oliver tellis mullu postiga kümme ruutu LSD-d. Tellitud narkootikumid tabati ning varasemalt puhta taustaga Oliveri karistati aasta pikkuse tingimisi vangistusega. See tähendab, et kui ta sooritab 18 kuu jooksul uue kuriteo, siis läheb ta reaalselt vangi.

Kuni 15 aastat vangistust

Kui narkootikume tellitakse mitmekesi või korduvalt, siis on võimalik maksimaalne karistus 15 aastat vangistust.

24-aastased Alvar ja Mernis tellisid eelmisel aastal korduvalt suurtes kogustes MDMA-d, LSD-d ja amfetamiini. Alvarit karistati 4 aasta ja 6 kuu pikkuse tingimisi vangistusega, millest ta pidi 5 kuud reaalselt vanglas veetma. Mernist karistati 3 aasta ja 6 kuu pikkuse vangistusega ja ka tema pidi 5 kuud koheselt vangis veetma.

Mida sa peaksid teadma tolli kohta?

Tolli põhiline ülesanne on kaitsta nii Eesti kui terve Euroopa Liidu territooriumit salakauba leviku eest. Sinna alla kuuluvad näiteks narkootikumid, salasigaretid, salaalkohol ja palju muud. Selleks kontrollib toll kaupade liikumist piiril, postiladudes ja sisemaal.

Kui sa tellid välismaalt kaupa või tuled puhkusereisilt kodumaale, võib sul tolliga tegemist tulla. Seega tasub teada, mida erinevad tollitoimingud endast kujutavad.

Altpoolt leiad mõned head näpunäited ja soovitused, mis puudutavad eelkõige postipakiga kauba tellimist ning reisimist. Kui sul aga tekib tollitoimingutega seoses veel mingeid küsimusi, siis helista julgelt otse tolliinfo telefonile 880 0814 või kirjuta tolliinfo@emta.ee.

Jäta meelde!

Väga oluline on teada, mida ei tohi Eestisse saata ega tellida. Tegemist on keelatud kaupadega, mille üle piiri toimetamisega ootab sind ees rahatrahv või arest.

Posti- ja kullersaadetises ei tohi saata ega tellida:

 • suitsuvabasid tubakatooteid (närimistubakas, nuusktubakas ja suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakas)
 • narkootilisi ja psühhotroopseid aineid
 • ravimeid, mis sisaldavad narkootilisi ja psühhotroopseid aineid
 • täisverd ja verekomponente
 • anaboolseid steroide
 • meditsiinilisel eesmärgil kasutamiseks ettenähtud rakke ja kudesid
 • uudseid ravimeid
 • relvi ja nende osi
 • laskemoona ja selle osi
 • pisar- ja närvigaasi balloone
 • inertseid lõhkekehasid ja lahingumoona ning nende koopiaid, sealhulgas näiteks inertseid granaate ja mürske ning nende koopiaid
 • radioaktiivseid materjale
 • mürgiseid aineid

Samuti on keelatud interneti kaudu (v.a. registreeritud internetiapteekidest) tellitud ravimite kättetoimetamine posti- ja kullersaadetises.

Kui oled tellinud e-poest isiklikuks kasutamiseks kauba või kui keegi on sulle saatnud saadetise posti- või kullerfirma vahendusel väljastpoolt Euroopa Liitu, siis tuleb see deklareerida.

Seda on kõige mugavam teha elektroonselt Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA.

Deklareerimisest lähemalt

Kõik Euroopa Liidu välisest ehk kolmandast riigist (näiteks Hiinast) saabuvad pakid – nii ostud internetipoest kui ka teiselt eraisikult saadud kingitused – tuleb deklareerida ja need maksustatakse käibemaksuga. Saadetised väärtusega üle 150 euro maksustatakse lisaks käibemaksule ka tollimaksuga.

Kui kolmanda riigi eraisik saadab sulle kingitusena paki ja selle saadetise väärtus jääb alla 45 euro, siis tolli- ega käibemaksu tasuma ei pea. Kingitusena saadetud 45–150 euro väärtuses saadetiste eest tuleb tasuda käibemaks. Kui kingituse väärtus on üle 150 euro, siis tuleb tasuda tolli- ja käibemaks.

Käibemaksumäär on 20%, tollimaksumäär on olenevalt kaubast üldjuhul 0–17% kauba väärtusest. Näiteks rõivaste puhul on tollimaksumäär 12%, jalatsite puhul 8–17%, raamatute puhul 0%, arvutite ja mobiiltelefonide puhul 0%. Täpsemalt saab vaadata infosüsteemist Eesti Tollitariifistik, avades seal „Meetmed" alt „Deklareeritava kaubakoodi jaoks" ning valides kaubakoodi ja päritoluriigi. Alkohol, tubakatooted, parfüüm ja tualettvesi maksustatakse sõltumata väärtusest.

Alkohol ja tubakatooted on lisaks tolli- ja käibemaksule ka aktsiisiga maksustatavad.

Viimati uuendatud 02.09.2022

Kas sellest lehest oli abi?