Võltsitud kauba tarbimine on ohtlik nii tarbijale kui ka ühiskonnale

Intellektuaalset omandit rikkuvad kaubad on tundmatu päritoluga ning võivad sisaldada kasutaja tervist või vara kahjustavaid elemente. Ühiskondlikus plaanis finantseerib võltsitud kaupade must turg organiseeritud kuritegevust.

Maksu- ja Tolliamet tuletab kõigile eestimaalastele meelde, et võltskauba ostmine ei tasu end ära, kuna sellist teed minnes võetakse riske, mis võivad saada saatuslikuks.

Võltskaup on ohtlik õnnemäng teie tervisega.

Eestis on avastatud võltsitud kaupade hulgas ka beebitoitu, mänguasju, kosmeetikat, ravimeid ja autode varuosi. Neid kaupu müüakse sageli kui originaaltooteid ega informeerita ostjat kauba tegelikust kvaliteedist või koostisest. See tähendab, et näiteks ostes odavaid võltsravimeid ei ole teil garantiid, et ostetud ravim on ohutu või soovitud mõjuga.

Võltsitud kaubad ei ole ainult luksuskaubad või autoriõiguseid rikkuvad andmekandjad, vaid kõik kaubad, mille puhul on tegemist intellektuaalse omandi rikkumisega.

Võltskaupadele raha kulutades toetate organiseeritud kuritegevust. Intellektuaalse omandi rikkumised on muutunud organiseeritud kuritegevuse üheks tähtsamaks osaks ning sellise tegevuse tulemusena rahastatakse ülemaailmselt terrorismi. Tegemist on globaalse probleemiga ja mitte enam siseriikliku küsimusega.

Intellektuaalse omandi rikkumistest on saanud maailmas tööstus, mis tapab – nii otseselt kui ka kaudselt.

Kasutades intellektuaalset omandit rikkuvaid võltstooteid võite kahjustada oma lähedaste tervist ja heaolu jäädavalt.

Ärge riskige oma lähedaste tervise ja heaoluga!

Võltsitud kauba äratundmiseks on neli lihtsat märki, mida silmas pidada
 

  1. Hind on tavalisest oluliselt odavam.
  2. Tootel või pakendil on kirjavigadega tekst.
  3. Kaubal puudub korrektne pakend.
  4. Pakendi või toote kvaliteet on halb.

Selliste märkide äratundmisel tuleks tarbijana olla ettevaatlik ning küsida kauba kohta lisainfot.

Kui teil tekib kahtlus intellektuaalset omandit rikkuva kauba suhtes, ootab toll infot tasuta vihjetelefonil 800 4444 ja e-posti aadressil vihje@emta.ee.
 

Meetmete võtmise taotlemine
 

Intellektuaalse omandi õiguste valdajad võivad teha tollile taotlusi, et aidata tollil tõkestada võltsitud kaupade importi. Oma õiguste kaitsmiseks võib tollile esitada taotluse, et toll peaks kinni kaubad, mille puhul kahtlustatakse intellektuaalse omandi õiguste rikkumist. Selleks tuleb esitada meetmete võtmise taotluse vorm.

Alates 15. septembrist 2020 võetakse kasutusele uued meetmetaotluse ja pikendamise taotluse vormid. Võrreldes senikehtivaga tuleb kohustuslikult täita lahter „EORI nr".

14.08.2020