Sa oled siin

Maksu- ja Tolliameti soovitused internetikaubamajast tellijale

Üha enam on levinud erinevate kaupade tellimine välismaistest e-kaubamajadest.

Kui tellite kauba Euroopa Liidu territooriumil asuvast e-kaubamajast ja see saadetakse välja Euroopa Liidu territooriumilt, siis tollideklaratsiooni esitama ei pea, samuti ei ole vaja tasuda impordimakse. Siiski tuleb arvestada, et näiteks alkoholitoodetelt tuleb tasuda eelnevalt tagatisena aktsiis ning teatud kaupade, näiteks ravimite ja tubakatoodete tellimine on keelatud.

Kauba tellimisel väljastpoolt Euroopa Liitu tekib deklareerimise ja maksude tasumise nõue.

Kui kaupade väärtus saadetises on kuni 150 eurot, tuleb tasuda käibemaks 20%. Kui kaupade väärtus on rohkem kui 150 eurot, maksustatakse kaup lisaks käibemaksule ka tollimaksuga, mille määr sõltub konkreetsest kaubast. Aktsiisiga maksustatavat kaupa ei saa tellida.

Kui olete kauba tellimisel tasunud ka transpordi eest, siis maksustamisele kuulub kogu summa (kauba hind koos transpordi maksumusega).

Mõningate kaupade tellimine on keelatud või seotud piirangutega. Ei tohi tellida ravimeid, tubakatooteid, liha- ja piimatooteid, narkootilisi ja psühhotroopseid aineid, relvi ja relvaosi jne.

Keelatud tubakatoodete alla kuuluvad ka vesipiibud, e-sigaretid ja nende tarvikud, täitekapslid ning nii nikotiini sisaldavad kui ka nikotiinita vedelikud.

Lisaks tuleb internetikaubamajast tellides alati arvestada mõningase riskiga, sest kaup võib olla võltsitud või ebakvaliteetne, samuti ei pruugi Aasia turule mõeldud elektroonikatooted vastata Euroopa Liidus kehtestatud nõuetele. Maksu- ja Tolliamet tuletab kõigile eestimaalastele meelde, et võltskauba ostmine ei tasu end ära, kuna sellist teed minnes võetakse riske ning võite kaotada suure summa raha, sest võltsitud ehk intellektuaalset omandit rikkuvaid kaupu ei saadeta tagasi, vaid need hävitatakse tolli järelevalve all.

Kauba saatmisel väljaspoole Euroopa Liitu ekspordimakse kehtestatud ei ole ja alla 1000 euro väärtusega kauba korral ekspordideklaratsiooni tegema ei pea.

Kui saadate eelnevalt tellitud kauba tagasi eesmärgiga see vahetada teise kauba vastu (näiteks rõivaste suurusnumbri muutmise tõttu) või tagastate kauba lõplikult (näiteks kaup ei vastanud ootustele), on soovitav ekspordideklaratsioon teha vaatamata sellele, et kauba väärtus on alla 1000 euro. Ekspordideklaratsiooni tegemine kaupade tagasisaatmisel lihtsustab tollimaksude tagasi taotlemist.

Kõik keelud ja piirangud kaupade sisse- ja väljaveol sõltuvad nii lähteriigi, sihtriigi kui ka postiveo eeskirjadest.

Täpsema teabe saamiseks on soovitav enne kauba tellimist tutvuda Maksu- ja Tolliameti kodulehel oleva infoga või võtta meiega ühendust tolliinfo telefoninumbril 880 0814 või saata e-kiri aadressil tolliinfo@emta.ee.

Postiveo eeskirjade selgitamise osas aitavad posti- ja kullerfirmad.
 

12.08.2021