Sa oled siin

MTA võtab kasutusele uue sisenemisformaalsuste infosüsteemi

12.03.2021

15. märtsil 2021 võtab Maksu- ja Tolliamet (MTA) kasutusele uue sisenemisformaalsuste süsteemi NES (National Entry System), mis on suurema üle-euroopalise ICS2 (Import Control system) projekti toetav siseriiklik lahendus. ICS2/NES süsteemi arenduse programm on 3-etapiline, mille lõpuks on uude sisenemisformaalsuste süsteemi üle viidud kõik transpordiliigid. 15. märtsil käivitub esimese etapi raames valminud komponent, mis on mõeldud posti- ja kullersaadetiste sisenemisformaalsuste teostamiseks.

Kõige enam on muutustest mõjutatud postioperaatori AS Eesti Post (Omniva) ja teatud määral ka kullerite töökorraldus, kellel tekib kohustus edastada elektroonsed andmed kolmandatest riikidest saabuvate saadetiste kohta.

NES võimaldab MTA-l teostada saadetiste automaatset riskianalüüsi, tuvastada julgeoleku- ja fiskaalsete riskidega saadetisi ning sekkuda protsessi õigel ajal ja õiges kohas (sh keelata kõrge turvariskiga postipaki lähetamist kolmandast riigist).


Sisenemisformaalsuste süsteemi arenduseks on kasutatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi rahalisi vahendeid ning teenuse arendajaks on tarkvaraettevõte Nortal AS.