Juuli esimese kümne päevaga toodi Eestisse rohkem puitu kui terves juunis kokku

16.08.2022 | 13:43

10. juuli südaööst lõppes Venemaa Föderatsioonist Euroopa Liitu toodavale puidule üleminekuperiood ning alates 11. juulist rakendusid puiduimpordile Euroopa Komisjoni poolt kehtestatud sanktsioonid täielikult.
    • Jaga

Ettevõtted kasutasid neile antud võimalust ning 1.–10. juulini toodi Venemaa Föderatsioonist Eestisse suurem kogus puitu kui terves juunis kokku – 77 700 tonni juuli kümne päevaga ja 75 500 tonni juunikuus kokku.

„Puiduimpordi statistikale on väga lihtne seletus – ettevõtted püüdsid oma lepinguid võimalikult suures mahus täita ja tuua enne sanktsioonide täielikku rakendumist üle piiri võimalikult palju kaupa, sest ettevõtted teavad, et maksu- ja tolliamet järgib sanktsioonide rakendamist äärmise tähelepanelikkusega,“ ütles maksu- ja tolliameti tolliformaalsuste valdkonnajuht Külli Kurvits.

Ajutine kõrge puiduimpordi kogus tõstis hüppeliselt ka juulis tasutud tollimaksu summat – juulis laekus tollimaksu 11,9 mln eurot, mis on 3,8 mln euro võrra rohkem kui juunis.

Alates 11. juulist 2022 piiratakse puittoodete toomist lähtudes ennekõike kauba päritoluriigist, kuid samal ajal jälgides ka lähteriike eesmärgil tuvastada naaberriikide ära kasutamise juhtumid. Sanktsioonide kehtima hakkamisest ei ole Eestisse toodud puitu ega keelu all olevaid puittooteid päritoluga Venemaa Föderatsioonist ja Valgevenest või lähteriigina märgitud Gruusiast, Aserbaidžaanist ja Kasahstanist. Toll kontrollib alati kaupade lähteriiki ja päritolu ning vastavalt riskidele kontrollitakse esitatud dokumente ka lähteriigi tolliasutustega koostöös.

Maksu- ja tolliamet avaldab nüüdsest igal kuul suurimate kaubagruppide ja teatud impordikeelu all olevate kaupade impordikogused, andmeid uuendame iga kuu esimesel töönädalal.

Seotud viited

Maksu- ja Tolliamet