Uue Euroopa Liidu sanktsiooni paketiga peavad arvestama ka tavareisijad

20.06.2022 | 12:46

Alates 10. juulist ei tohi enam Eestisse importida või üle anda Venemaalt pärinevaid või Venemaalt eksporditavaid kaupu. Piirangud kehtivad ka tavareisijatele.
    • Jaga

Täielik nimetuste loetelu on leitav artiklist "Keelatud ja eriloaga kaubad". Erilist tähelepanu tuleb pöörata alkoholile, mille alkoholisisaldus on alla 80% nagu näiteks piiritusejoogid, liköörid, dzinn, rumm, viski ja muud alkohoolsed joogid. Lisaks alkoholile on keelatud importida ka mööblit, puitu, puidutooteid, väetiseid ja muid kaupu, mida eraisikud toovad Venemaalt iga päev.

„Väga oluline on siin rõhutada, et need piirangud ja sanktsioonid kehtivad ka tavareisijatele. Teiste sõnadega, kui varem oli eraisikul võimalus kord kuus tuua maksuvabalt Eestisse Venemaa Föderatsioonist üks liiter kanget alkoholi ja lubatud koguses ehk 125 g kaaviari, siis alates 10. juulist seda enam teha ei saa. Samuti ei saa tuua näiteks Pihkva ehituspoest ostetud puituksi,“ rääkis Maksu- ja Tolliameti tolliosakonna juhataja Eerik Heldna.

Heldna sõnul on sanktsioonide rikkumise korral tegemist kuriteoga, mille menetluspädevus on KAPO-l ja prokuratuuri otsusega ka MTA-l ning õigust mõistab kohus. „Sõltuvalt rikkumise iseloomust, esmakordse ja mittetahtliku rikkumise korral, kriminaalmenetlust ei alustata. Hetkel kehtivad piirangud ka kaupade väljaveol ning kui näiteks isik proovib toimetada Venemaale luksuskaubaks liigituvat olmeelektroonikat väärtuses üle 750 euro, siis see tegevus tõkestatakse ja isik suunatakse piirilt tagasi. Siiski sõltub see iga eraldivõetud juhtumi puhul konkreetsetest asjaoludest - millise kaubaga, millise väärtusega oli tegemist ja kui teadlik isik sanktsioonide rakendamise detailidest oli või pidi olema. Kindlasti rõhutan vajadust võtta seda teemat inimestel tõsiselt ja hoolikalt kontrollida, mida nad Venemaa Föderatsioonist ostavad, et edaspidi probleeme vältida,“ ütles Eerik Heldna.

Maksu- ja Tolliamet