Saadetised ja Brexit

Ühendkuningriigist saadetud posti- ja kullersaadetise puhul peate arvestama tolliformaalsuste täitmisega ja importimisel maksuvabade piirmäärade ületamisel tasumisele kuuluvate maksude (tolli- ja käibemaksu ning aktsiisiga maksustatava kauba puhul ka aktsiisi) maksmisega.

Kauba saamine Ühendkuningriigist ja saatmine Ühendkuningriiki

Ühendkuningriigist kauba tellimisel tekib kauba tellijal deklareerimise ja maksude tasumise kohustus, olenemata saadetise väärtusest.

Kui kaupade väärtus saadetises on 0 kuni 150 eurot, siis tuleb tasuda käibemaks 20%.

Kui kaupade väärtus on rohkem kui 150 eurot, siis maksustatakse kaup lisaks käibemaksule ka tollimaksuga, mille maksumäär sõltub konkreetsest kaubast.
Tollimaksu ei ole vaja tasuda (tollimaksumäär 0%), kui isik suudab tõendada kauba sooduspäritolu, esitades sellekohase dokumendi (päritolukinnituse).
Päritolukinnituse saab anda Ühendkuningriigi eksportija (müüja) ning see lisatakse tollideklaratsiooni juurde lisadokumentidesse. Palume arvestada täiendava ajakuluga tollimaksuvabastuse taotlemisel.

Aktsiis tuleb tasuda siis, kui tegemist on aktsiisiga maksustatavate kaupadega.

Ühendkuningriigi e-poest kaupa ostes tuleb silmas pidada ka seda, et kui kauba müüja on lisanud hinnale Ühendkuningriigi käibemaksu, siis vastavalt tollireeglitele kuulub Eestis käibemaksuga maksustamisele kauba kogu müügihind koos Ühendkuningriigi käibemaksuga. Tegelikult sellisel juhul müüja ei pea kauba hinnale Ühendkuningriigi käibemaksu lisama, sest see on tema jaoks kauba eksport, mille käibemaksumäär vastavalt seadusele on 0%.

Seetõttu tasub ostjal enne Ühendkuningriigist kauba tellimist müüjat informeerida, et kauba lähetamisel pärast 2020. aasta lõppu peab tema ostjana sellelt kaubalt Eesti tollis käibemaksu maksma ja seetõttu tuleb talle kaup müüa ilma Ühendkuningriigi käibemaksuta. Kui müüja ikkagi lisab kauba hinnale Ühendkuningriigi käibemaksu, saab tellija küsida selle liigselt makstud käibemaksu tagastamist samuti ainult müüjalt, mitte Eesti ega Ühendkuningriigi maksuhaldurilt.

Kui plaanite saata kaupa Eestist Ühendkuningriiki, siis tuleb arvestada erisustega, sest saadetav kaup tuleb üldjuhul deklareerida, kui

 • selle väärtus ületab 1000 eurot, või
 • selle kogus ületab 1000 kg või
 • kaubale on kehtestatud eriloa esitamise nõue.

Erandina tuleb alati deklareerida kaup, mis saadetakse Ühendkuningriiki remonti (sh garantiiremonti).

Ühendkuningriigi eraisiku poolt Euroopa Liidu eraisikule tasuta saadetav kaup (nt kingitus sugulaselt või sõbralt) on tollimaksuvaba (tollimaksumäär 0%) kuni 500 euro väärtuses. Kui kingituse väärtus ületab 45 eurot, siis tuleb tasuda käibemaks.

Kingitustele väärtusega rohkem kui 500 eurot, tuleb soodustollimaksumäära kohaldamiseks esitada dokumendina sooduspäritolukinnitus.

Kõik saadetised tuleb tollis deklareerida.

Alkoholi, tubakatoodete, parfüümi, tualettvee, kohvi ja tee maksuvabad kogused

Tubakatooted: 50 sigaretti või 25 sigarillot või 10 sigarit või 120 grammi tubaka tahket aseainet või 20 grammi muud alternatiivset tubakatoodet või 50 grammi suitsetamistubakat
Alkohol: 6 liitrit õlut ja 2 liitritkääritatud jooki ning lisaks kas 1 pudel (mahuga kuni 1 liiter) õllest ja kääritatud joogist erinevat alkoholi sõltumata etanoolisisaldusest või 2 liitrit veini
Parfüüm: 50 grammi
Tualettvesi: 0,25 liitrit
Kohv: 500 grammi kohvi või 200 grammi kohviekstrakti või -essentsi
Tee: 100 grammi teed või 40 grammi tee-ekstrakti või -essentsi

Erinõuded kaupade saatmisel ja tellimisel


Järgmiste kaupade Eestisse saatmisele või tellimisele on kehtestatud eriloa nõue:

 • Ravimid ja toidulisandid
 • Toiduained
 • Kanepiseemned, seente niidistikud ja eosed

Rohkem infot nende kaupade saatmise ja tellimise kohta leiate erinõuete lehelt.

Lisainfo

Posti- ja kullersaadetises ei või saata

 1. suitsuvabasid tubakatooteid
  Suitsuvaba tubakatoode on tubakatoode, mille tarvitamiseks ei ole vaja põlemisprotsessi. Suitsuvabad tubakatooted on närimistubakas, nuusktubakas ja suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakas.
 2. narkootilisi ja psühhotroopseid aineid
 3. ravimeid, mis sisaldavad narkootilisi ja psühhotroopseid aineid
 4. täisverd ja verekomponente
 5. anaboolseid steroide
 6. meditsiinilisel eesmärgil kasutamiseks ettenähtud rakke ja kudesid
 7. uudseid ravimeid
 8. relvi ja nende osi
 9. laskemoona ja selle osi
 10. pisar- ja närvigaasi balloone
 11. inertseid lõhkekehasid ja lahingumoona ning nende koopiaid, sealhulgas näiteks inertseid granaate ja mürske ning nende koopiaid
 12. radioaktiivseid materjale
 13. mürgiseid aineid.

Samuti on keelatud

 • ravimite postimüük, v.a. registreeritud internetiapteekidest
 • interneti teel, v.a. registreeritud internetiapteekidest, tellitud ravimite kättetoimetamine posti- ja kullersaadetises

Vastused enamlevinud küsimustele

Jah, kõik  saadetised tuleb deklareerida, olenemata nende väärtusest.  

Tasuda tuleb ka maksud, sõltuvalt kauba väärtusest.
Kui saadetise väärtus on 0–150 eurot, siis tuleb tasuda käibemaks.
Kui saadetise väärtus on üle 150 euro, siis tuleb tasuda käibe- ja tollimaks. Kõige lihtsam on saadetis deklareerida elektroonselt e-MTAs: https://maasikas.emta.ee/smartdecl/parcel/index.do?0.

Paki lähteriigiks tuleb valida Suurbritannia.

Jah, kui kauba väärtus on 0–150 eurot, siis tuleb selle saadetise eest tasuda käibemaks.
Kui kauba/saadetise väärtus on üle 150 euro, siis tuleb tasuda käibe- ja tollimaks. Samuti tuleb esitada tollideklaratsioon.

Eraisik saab Ühendkuningriigist saata eraisikule Eestis tasuta saadetise/kingituse käibemaksuvabalt kuni 45 euro väärtuses ning tollimaksuvabalt kuni 500 euro väärtuses. Lisaks on tollimaksuvabad kõik Ühendkuningriigi (UK) päritolukinnitusega kaubad.

Kui eraisik saadab eraisikule tasuta kingituse või saadetise ja selle maksumus jääb alla 45 euro, siis selle saab kätte maksuvabalt, kui ei ole ületatud pakis sisalduvale alkoholile, tubakatoodetele, parfüümile, tualettveele, kohvile ja teele kehtestatud maksuvabasid koguseid

Kõik saadetised tuleb siiski deklareerida. Käibemaks tuleb tasuda tolliväärtuselt (kauba hind ja transpordikulud) juhul kui saadetise väärtus on üle 45 euro.

Tollimaksuvabad on saadetised kuni 500 euro väärtuses. Kui saadetise väärtus on üle 500 euro, siis tuleb lisaks käibemaksule tasuda tollimaks. Kui üle 500 euro väärtuses oleval kaubal on olemas Ühendkuningriigi (UK) päritolukinnitus, siis on saadetis tollimaksuvaba (käibemaksu tuleb siiski tasuda).

Viimati uuendatud 01.06.2022

Kas sellest lehest oli abi?