Juurdepääsetavus

Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise, kõne-, tunnetusliku, keele-, õppimis- ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt anname ülevaate põhilistest abivahenditest.

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav https://mcmw.abilitynet.org.uk/ (inglise keeles).

Klaviatuuriga navigeerimine

Sellel saidil on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub klahvi Tab abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all klahvi Ctrl (OS X operatsioonisüsteemis klahvi Cmd) ja samal ajal vajutada kas klahvi + või -.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all klahvi Ctrl ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt klahvidele Ctrl ja 0.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7 ja uuemates operatsioonisüsteemides leiate programmi nimega Magnifier, kui vajutate all vasakul Start menüü nupule, trükite Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutate Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

Operatsioonisüsteemis Windows XP leiate Magnifier’i, kui liigute Start All Programs Accessories – Accessibility Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple'i menüü – System Preferences Accessibility (või Universal Access) – Zoom.

Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome'i jaoks Auto Zoom.

Värvide muutmine

Sellel veebisaidil on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks ja vaatest väljumiseks vajutage lehe ülemises vasakus nurgas lingil „Juurdepääsetavus" ning avanenud aknas tähistage „Kontrast" all valik „Must taust ja kollane tekst" ja vajutage nupul „Kinnita valik". Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks ja tekst kollaseks.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ning võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:
  • JAWS (Windows)
  • VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
  • NVDA (Windows, tasuta)
  • SystemAccess (Windows)

Viimati uuendatud 11.07.2022