Välistöötlemine

Välistöötlemine annab osalise või täieliku tollimaksuvabastuse väljapoole liidu tolliterritooriumi töötlemiseks väljaveetud kauba reimpordil.
  • Reimpordil rakendatakse valmistootele kaubanduspoliitilisi meetmeid (nt koguselised piirangud), v.a juhul, kui tegemist on parandamisega või kui vastavalt päritolureeglitele on kaup säilitanud Euroopa Liidu päritolu.
  • Välistöötlemist rakendatakse liidu kaubal.

Välistöötlemise luba ja taotlemine

Välistöötlemise rakendamiseks on vaja tolli luba. Lubasid on 3 erinevat liiki:

  • ühtne luba – eri liikmesriike hõlmav luba, kui välistöötlemist ja reimporti rakendatakse erinevates liikmesriikides;
  • tavaline luba – ühes liikmesriigis kehtiv luba;
  • tollideklaratsiooni alusel antud luba – ühekordseteks parandustoiminguteks väljastatav luba.

Luba saab taotleda liidu tolliterritooriumil asutatud isik, kelle peamine raamatupidamine asub Eestis.

Loa taotlemise eeltingimused:

  • väljaviidav kaup on valmistootes identifitseeritav (v.a ekvivalentkaup või standardvahetus);
  • töötlemise arvestus võimaldab tollil teostada järelevalvet;
  • väljaviidavale kaubale ei rakendata eksporditoetusi ja muid LTS artikli 259 lõikes 2 nimetatud soodustusi.

Loaomaniku kohustused

  • Kaupade välja- ja sisseveo dokumentide korrektne vormistamine ja tollideklaratsiooni nõuetekohane täitmine.
  • Kaupade üle korrektse arvestuse pidamine.
  • Impordimaksude õige arvestamine ja tasumine.
  • Asjassepuutuvate andmete muutumisel tolli teavitamine.

Ühtse ja tavalise loa saamiseks esitatakse loa taotlus elektroonselt Euroopa Liidu tolliotsuste süsteemis CDS (vt juhendit). Koos loa taotlusega esitatakse järgmised lisadokumendid:

  • laoarvestuse andmeelemendid ehk protseduurile suunatud kaupade liikumise kirjeldus tarkvara süsteemis, milles peate arvestust;
  • enesehindamise küsimustik.

Ühtse loa menetlemiseks kulub kuni 90 päeva (LTS RA art 260). Tavalise loa menetlemiseks kulub kuni 30 päeva (LTS DA art 171). Menetlemise periood algab päevast, millal kõik vajalikud dokumendid ja informatsioon on tollile esitatud ja loataotlus aktsepteeritud.

Loa väljastamisest keeldumise kohta teeb toll põhjendatud kirjaliku otsuse. Loa väljastamisest keeldumise otsuse kohta võib loa taotleja esitada vaide 30 päeva jooksul.

Tollideklaratsiooni alusel saab välistöötlemise protseduurile suunamise luba taotleda juhul, kui ei ole tegemist tundlike kaupade ja toodetega (LTS DA lisa 71-02).

Loa saamiseks esitatakse asukohajärgsesse tolliasutusse asjakohane tollideklaratsioon automatiseeritud ekspordi süsteemis (AES). Tollideklaratsiooni alusel luba ei saa taotleda, kui tollideklaratsiooni esitamiseks kasutatakse lihtsustatud tollideklaratsiooni (LTS art 166) või muud lihtsustust (LTS artiklid 179 ja 182).

Kauba vabastamist protseduuriks (tollideklaratsiooni olek „kaup vabastatud“) loetakse loa väljastamiseks (LTS RA art 262).

Loa väljastamisest keeldumise kohta teeb toll põhjendatud kirjaliku otsuse ning loa taotleja saab esitada vaide 30 päeva jooksul.

Protseduur

Kaupade tasuta parandamine garantiilepingu alusel – vabasse ringlusse lubamisel tollimaksu ja käibemaksu ei maksta (LTS artikli 260 lõige 1).

Kaupade parandamine ja töötlemine – imporditollimaksu summa määratakse üldjuhul töötlemiskulude alusel (LTS art 86 lg 5), mis sisaldab kauba importimisega seotud laadimis-, transpordi- ja kindlustuskulusid Euroopa Liidu piirini (LTS artikli 71 lõike 1 punkt e). Käibemaks makstakse töötlemiskulude alusel, mis sisaldab nii kauba ekspordil Eestist töötlemiskohta kui ka reimpordil Eestis esimese sihtkohani tehtud laadimis-, transpordi-, pakkimis-, veo- ja kindlustuskulusid (käibemaksuseaduse § 13 lg 5). Käibemaksu on võimalik tasuda ka käibedeklaratsioonil (vorm KMD).

Kui töödeldud tootele kohaldatakse koguselist tollimaksu, siis arvutatakse tollimaksu summa vastavalt DA artiklile 75:

     

[(töödeldud toote tolliväärtus – eksporditud kauba statistiline väärtus) × töödeldud tootele kohaldatav tollimaksu summa] ÷ töödeldud toote tolliväärtus

Osalise või täieliku impordimaksuvabastuse saamiseks tuleb kaup suunata välistöötlemise protseduurile olenemata Komisjoni rakendusmääruses (EL) nr 2020/1197 toodud lävendist (kauba väärtus 1000 eurot või kauba kaal 1000 kg).

Eelnevalt taotletud loa korral tuleb protseduurile suunav tollideklaratsioon esitada loale märgitud protseduuri alustavale tolliasutusele. Deklaratsioonis eelnevalt taotletud luba tuleb märkida „Üldosa" lahtrisse „Tolliotsuse viitenumber“ (1212001000).

Lisadokumentide viited märgitakse tollideklaratsioonile vastavatesse lahtritesse ja esitatakse tolli nõudmisel:

  • „Kauba väärtust tõendav dokument (kauba arve või pro-forma arve)" lahtrisse;
  • INF-teabelehe esitamise kohustuse puhul tuleb deklaratsiooni lisadokumentide liigiks (1203002000) valida „C710 – teabeleht" ning viitenumbri lahtrisse (1203001000) märkida INF-teabelehe number (vt juhendit).

Välistöötlemise protseduuri passid

Toll võib nõuda muude asjassepuutuvate dokumentide esitamist.

Loa omanik või loa omanikult nõusoleku saanud isik esitab reimpordi tollideklaratsiooni Impulsis (LTS art 259 lg 1).

Impulsis deklaratsiooni täitmise juhend

Deklareerida saab profiilil „H1“ või kasutada lihtsustusi:

  • „I1A“ – kui on väljastatud SDE luba, mis seotud OPO loaga, või
  • „I1B“ – eelneva loata.

Lihtsustuste kohta täpsemalt

Impulsi andmeväljad, millele tähelepanu pöörata

Andmeelemendid Ühtne, tavaline või tollideklaratsiooni alusel antud luba
Eelnevad dokumendid ja mahakandmine
1201002000–1201001000
  • Märgitakse ekspordi tollideklaratsiooni number, kui välistöötlemise luba oli antud tollideklaratsiooni alusel.
Lisadokumendid ja mahakandmine
1203002000–1203001000
  • Märgitakse kauba väärust tõendav dokument:
    N935 – Kaubaarve või
    N325 – Esialgne kaubaarve.
  • Märgitakse maksude käsitsi arvutamise tõendav dokument koodiga „4004", välja arvatud garantiiremondi puhul.
  • Lisaks kõik vajalikud dokumendid, mis on vajalikud kauba vabasse ringlusse lubamiseks ning esitatakse tolli nõudmisel.
Tolliotsused
1212002000–1212080000
  • Ühtse või tavalise loa korral märgitakse CDSis ettevõttele antud OPO loa number Impulsi üldossa.
Protseduur
1109001000
  • Märgitakse kood „61" (reimport vabaks ringluseks).
Eelnev protseduur
1109002000
  • Märgitakse kood „21" (kui reimport on pärast välistöötlemist).
Lisaprotseduur
1110000000
  • Märgitakse koodiks „000", kui kasutatakse tasulist töötlemist või remonti.
  • Märgitakse koodiks „B02", kui töödeldud tooted tuuakse tagasi pärast tasuta remonti (garantiiremonti).
  • Märgitakse koodiks „B03", kui töödeldud tooted tuuakse tagasi pärast tasuta asendamist. (Asendustootel peavad olema sama kaheksakohaline kombineeritud nomenklatuuri (KN) kood, sama kaubanduslik kvaliteet ja samad tehnilised omadused kui defektsel kaubal, kui viimast oleks parandatud. (LTS artikli 261 lõige 3))

Lisakoodide korral „B02" ja „B03" maksude käsitsi arvutamist tõendav dokumenti ei esitata ning koodile 4004 ei viidata.

Garantiiremont

Garantiiremondiks loetakse kauba tasuta parandamist lepingulise või seadusejärgse garantiikohustuse või tootmisdefekti tõttu.

Kui defekt võeti arvesse juba enne kauba esmakordset vabasse ringlusse lubamist, ei ole tegemist garantiiremondiga (nt defekti tõttu allahinnatud kaup).

Kauba toimetamisel garantiiremondi eesmärgil väljapoole liidu tolliterritooriumi rakendatakse välistöötlemist, mille kasutamine võimaldab kaupa reimportida maksuvabalt (vabastus tollimaksust vastavalt LTS artikli 260 lõikele 1, vabastus käibemaksust vastavalt käibemaksuseaduse § 13 lõikele 5).

Kui kaup on toimetatud garantiiremonti välistöötlemise tolliprotseduuri rakendamata (nt koos reisijaga, postisaadetisega, ekspordi tolliprotseduuriga vms), võib reimpordil siiski saada maksuvabastuse, kui välistöötlemisluba taotletakse tagasiulatuvalt (LTS artikli 211 lõige 2).

Kui tegemist on mittekaubandusliku laadi kaubaga (eraisikult saadetisega teisele eraisikule saadetav kaup (LTS DA art 5 lg 21)), saab tagasiulatuvat luba taotleda tollideklaratsiooni alusel (DA art 163 lg 1 punkt f).

Tagasiulatuv luba väljastatakse juhul, kui toll on veendunud, et tegemist on kaubaga, mis oli eelnevalt garantiiremonti viidud.

Välistöötlemisele suunamise tollideklaratsiooni tagantjärgi ei vormistata.

Kui tagasiulatuvat välistöötlemise luba ei väljastata, tuleb kauba vabasse ringlusse lubamisel maksta kaubale rakenduvad impordimaksud.

Viimati uuendatud 05.01.2024

Kas sellest lehest oli abi?