Tõendite taotlemine

Maksu- ja Tolliamet väljastab maksukohustuslaste registri andmete alusel nii avalikke andmeid kui ka maksusaladust sisaldavaid tõendeid.
  • Avalikke andmeid sisaldavaid tõendeid (maksuvõla puudumise tõend, võlatõend, käibemaksukohustuslasena registreerimise tõend, juriidilise isiku residentsustõend) võib avaldada ilma maksukohustuslase nõusoleku ja teadmiseta igaühele.
  • Maksusaladust sisaldavaid tõendeid (maksuandmete tõend, keskmise töötasu tõend, keskmise töötasu tõend ehituse riigihangetele, saldoteatis, tõend sotsiaalmaksu tasumise kohta viimasel kolmel aastal, põllumajandustoodete tootmisega tegelemise kohta, metsa majandamisega tegelemise kohta, juriidilise isiku maksude deklareerimise või tasumise kohta jne) avaldatakse ainult maksukohustuslase kirjalikul nõusolekul või maksukorralduse seaduse §-des 27–30 nimetatud juhtudel.

Hea teada

Tõendeid ei pea taotlema esitamiseks teistele Eesti riigiametitele (töötukassa, tervisekassa, tööinspektsioon, sotsiaalkindlustusamet, politsei jt) ning kohalikele omavalitsustele, kuna nendel asutustel on olemas juurdepääs Maksu- ja Tolliameti andmetele.

Taotlemise võimalused

Kõige kiirem, mugavam ja lihtsam viis tõendi saamiseks on koostada tõend ise Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA. Kui e-MTAs ei ole võimalik ise tõendit koostada, siis on võimalik oma soovist teada anda veebivormi kaudu või tulla teenindusbüroosse.

E-teenuste keskkonnas e-MTA saate ise koostada:

  • residentsustõendi
  • käibemaksukohustuslasena registreerimise tõendi
  • maksuandmete tõendi
  • maksuvõla puudumise tõendi
  • võlatõendi
  • saldoteatise
  • keskmise töötasu tõendi
  • keskmise töötasu tõend ehituse riigihangetele
  • maksukäitumise tõendi

Tõendi koostamiseks logige e-teenuste keskkonda e-MTA ja valige menüüst Registrid ja päringudMinu päringudTõendite koostamine.

Tõendi salvestamisel DigiDoc-formaadis lisatakse sellele Maksu- ja Tolliameti digitempel, mis kinnitab, et tõendi on väljastanud Maksu- ja Tolliamet ning andmed sellel on autentsed ja usaldusväärsed. Digitempliga varustatud tõendid on samaväärsed paberil väljastatud ja ametniku poolt allkirjastatud tõenditega.

Tõendit on võimalik alla laadida enda arvutisse või saata e-kirjana vajalikule adressaadile.

NB! Kaaluge alati hoolikalt enne, kui oma andmeid teistele osapooltele edasi saadate või dokumendi välja trükite.

Koostan tõendi

Kui soovite saada tõendit, mida ei ole võimalik ise Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA teha, siis saate täita taotluse tõendi saamiseks veebivormil.

Tõendit saab taotleda veebivormil nii endale kui ka teisele füüsilisele isikule või ettevõttele kehtiva volikirja alusel.

Tõendid väljastatakse taotluses valitud viisil kas iseteeninduses e-MTA, e-postiga, postiga lihtkirjana või teenindusbüroos 5 tööpäeva jooksul.

  • Avalikke andmeid sisaldavad tõendid väljastatakse e-postiga, postiga lihtkirjana, e-MTAs või teenindusbüroos.
  • Maksusaladust sisaldavad tõendid väljastatakse e-postiga digitaalselt allkirjastatud ja krüpteeritud dokumendina, iseteeninduses e-MTA või teenindusbüroos.

Tõendi taotlemine veebivormil

Tõendi valik

Tõendi valik

Tõendi valik

Tõendi periood

Tõendi keel

Teavitame e-posti teel, kui tellitud tõend e-teenuste keskkonnas e-MTA on valmis. Tellitud tõendi leiate e-MTA menüüpunktis SuhtlusTeated. Kui taotlete tõendit ettevõtte esindajana, siis saadame tõendi taotleja (mitte esindaja) e-MTA kontole. Palun veenduge, et Teil on olemas õigused esindatava ettevõtte kontole.

Saadame e-postiga digitaalselt allkirjastatud ja krüpteeritud dokumendina. Krüpteeritud dokumenti saab avada ainult dokumendi adressaat enda ID-kaardiga ja dokumendi avamiseks peab olema ID-kaardi lugeja ning arvutis tarkvara, mille saab alla laadida lehelt installer.id.ee. Lugege lähemalt krüpteeritud dokumendi avamisest.

Teavitame Teid tõendi valmimisest kas telefoni või e-posti teel. Tõendi kättesaamiseks esitage palun konsultandile isikut tõendav dokument ja esindatava korral kehtiv volikiri.

Teenindusbüroos saab isikut tõendava dokumendi esitamisel taotleda tõendeid nii endale kui ka teisele füüsilisele isikule või ettevõttele kehtiva volikirja alusel.

Teenindusbüroos on võimalik väljastada koheselt samu tõendeid, mida saab ka ise e-teenuste keskkonnas e-MTA koostada – keskmise töötasu tõendit, keskmise töötasu tõendit ehituse riigihangetel, maksuandmete, maksuvõla puudumise, käibemaksukohustuslasena registreerimise, residentsus- ja võlatõendit ning saldoteatist.

Info Maksu- ja Tolliameti teenindusbüroode asukohtade ja lahtioleku aegade kohta.

Tõendite liigid

Maksu- ja Tolliamet peab maksukohustuslaste registrit, kuhu on koondatud maksustamise käigus isikute kogutud andmed. 

Osad andmetest on seaduse kohaselt avalikud, mida võib ilma isiku nõusolekute avaldada kõigile. Üldjuhul on maksukohustuslaste registris olevad andmed aga maksusaladus, mille väljastamisel peab väga täpselt järgima seaduse nõudeid.

Residentsustõend kinnitab, et isik on Eesti resident ehk deklareerib kogu maalima tulu Eestis.

Topeltmaksustamise vältimiseks on Eesti sõlminud paljude riikidega topeltmaksustamise vältimise lepingud (maksuleping). Selleks, et Eesti resident saaks kasutada Eesti ja välisriigi vahel sõlmitud maksulepingust tulenevaid maksusoodustusi ja -vähendusi välisriigis, on vajalik esitada vastavasse riiki Eesti Maksu- ja Tolliameti väljastatud residentsustõend.

Tõendi koostamine

Residentsustõendit on võimalik koostada konkreetse kuupäeva seisuga, valitud perioodi või aasta kohta. Tõendi alguskuupäeva saab määrata vastavalt residentsuse algusele ja vajadusele, kuid lõpukuupäev ei saa olla hilisem, kui tõendi koostamise kuupäev. Tõendit on võimalik koostada ka lõpukuupäeva määramata. Vastavalt valitud perioodile kuvatakse tõendil info isiku residentsuse kohta.

Residentsustõendit ei ole võimalik koostada tulevikus saabuvaks perioodiks.

Kui tõend soovitakse esitada riiki, mis on sõlminud Eestiga tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ja maksudest hoidumise tõkestamise lepingu, tuleb e-MTA-s e-teenuste keskkonnas valida maksulepingu riigiks vastav riik. Sellisel juhul koostatakse tõend, mis annab aluse topeltmaksustamise vältimiseks. Riike, kellega lepingut sõlmitud ei ole, valida ei saa ning koostatud tõend ei anna alust topeltmaksustamise vältimiseks.

Tulumaksuseaduse § 6 lg 2 alusel on residendid ainult isikud, seega ei saa fondid ega muud varakogumid residentsust tõendada ning neile residentsustõendit ei väljastata, välja arvatud erandina pensionifondid või lepingulised investeerimisfondid mõnede riikide maksulepingute puhul.

Käibemaksukohustuslasena registreerimise tõend kinnitab kas juriidiline isik on, ei ole või on piiratud käibemaksukohustuslane.

Tõend genereeritakse hetke seisuga, näidates kehtiva registreeringu algust. Erand tekib uue registreeringu puhul. Näiteks, kui käibemaksukohustuslaseks registreerimine toimub täna, siis tõendit saab koostada järgmise päeva hommikul. Andmete uuendamine toimub öösel kell 00.00.

Kui isik on käibemaksugrupi esindusisik või liige, siis palun võtke meiega ühendust e-teenuste keskkonnas e-MTA (Saadan kirja), e-postil [email protected] või pöörduge teenindusbüroosse. Tõend tuleb teha sellisel juhul käsitsi.

Maksuandmete tõend annab ülevaate ettevõtte kõikidest deklareeritud majandustegevuse andmetest (tööjõu palkade väljamaksed, käibedeklaratsiooni andmed jne) ja võlgadest.

Maksuandmete tõend sisaldab maksusaladust, mida on võimalik teistele osapooltele avaldada ainult juriidilisel isikul endal, Maksu- ja Tolliametil ettevõtte poolt antud kirjalikul nõusolekul või maksukorralduse seaduse §-des 27–30 nimetatud juhtudel. Seetõttu kaaluge alati hoolikalt enne, kui oma andmeid edasi saadate või dokumendi välja trükite.

Tõendi andmed

Tõendil kuvatakse järgmised juriidilise isiku andmed:

  • tööjõu, palkade ja väljamaksete andmed (töötamise registri ning tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (edaspidi TSD) alusel);
  • käibedeklaratsiooni andmed;
  • käibedeklaratsiooni lisa A-osal deklareeritud müügitehingu käibeandmed tehingupartnerite tegevusala lõikes;
  • käibedeklaratsiooni lisa B-osal deklareeritud ostutehingu käibeandmed tehingupartnerite tegevusala lõikes;
  • ühendusesisese käibe aruande (edaspidi VD) andmed, millistesse riikidesse ja mis summas on VD aruannete alusel kaupu ja teenuseid müüdud;
  • võlasummat nende kuude kohta, mil isikul on kuu esimese kuupäeva seisuga olnud maksuvõlg alates 100 eurost.

Füüsilisest isikust ettevõtja tõendil kuvatakse kõik füüsilise isiku maksuandmete plokid ning kui isik on tööandja või käibemaksukohustuslane, siis ka andmed käibedeklaratsioonidelt ja TSD-delt.

Tõendi koostamine

Tõendi koostamisel saate ise valida, millised andmeplokid tõendil kuvatakse – kas kõik, üks või mitu. Tõendi koostamisel e-teenuste keskkonnas e-MTA on kõik andmeplokid vaikimisi valitud.

Andmete algusperiood ei saa olla varasem kui 36 kuud tõendi koostamise kuupäevast tagasiulatuvalt. Perioodi lõppkuupäev ei saa olla hilisem kui tõendi koostamise kuupäev.

Andmed tõendile kuvatakse tuludeklaratsiooni plokis aastate kaupa, ülejäänud plokkides kuude kaupa. Kui valitud andmeplokkides andmed puuduvad, siis kuvatakse tõendil vastavasisuline tekst.

Täpsem informatsioon andmeplokkides kuvatavate andmete kohta on kirjeldatud tõendil.

Maksuvõla puudumise tõendi väljastame, kui:

  • maksuvõlg (v.a arvestuslik intress) puudub või
  • maksuvõlg on väiksem, kui küsitud kuupäeval kehtinud seadusejärgne tõendi väljastamise piirmäär (alates 01.01.2019 väiksem kui 100 eurot) või
  • maksuvõla tasumine on ajatatud ja tasumisgraafik on tähtaegselt täidetud ning
  • tõendi seisu kuupäeval on täidetud maksudeklaratsiooni esitamise kohustus (v.a kui maksusumma on määranud Maksu- ja Tolliamet).

Maksuvõla puudumise tõendi koostamisel arvestatakse vaid maksuvõla hulka kuuluvaid nõudeid, st teisi Maksu- ja Tolliameti poolt hallatavaid nõudeid ei arvestata.

koostan tõendi e-MTA-s

Keskmise töötasu tõendit ja keskmise töötasu tõendit ehituse riigihankel saavad koostada ettevõtjad töötajate keskmise töötasu võrdlemiseks teiste tegevusvaldkondade töötajate keskmise töötasuga.

Tõendit on võimalik kasutada hangetel osalemiseks, oma tehingupartnerite, peatöövõtjate jne informeerimiseks oma palgatasemest. Võrdlusperiood on erinevatest etteantud perioodidest valitud kuus kalendrikuud. Võrdlusvaldkondade valik on piiratud.

Keskmise töötasu tõendil on järgmised andmed:

  • võrreldav valdkond,
  • võrdlusperioodi algus ja lõpp,
  • võrdlusperioodil esitatud TSD-de arv,
  • ettevõtja töötajate keskmise töötasu,
  • võrreldava valdkonna töötajate keskmine töötasu võrdlusperioodil,
  • ettevõtja töötajate ja võrdlusvaldkonna keskmise töötasu suhe (%).

Keskmise töötasu tõendil ehituse riigihangetel on järgmised andmed:

  • võrdlusperioodi algus ja lõpp,
  • võrdlusperioodi TSD-de arv,
  • ettevõtja töötajate keskmine töötasu brutosumma võrdlusperioodil,
  • ehitusvaldkonna töötajate keskmine töötasu brutosumma võrdlusperioodil,
  • ettevõtja töötajate ja ehitusvaldkonna töötajate keskmise töötasu suhe (%).

Andmed esitatakse tõendil tabeli kujul. Juhul kui tõendi tellib ettevõte, kes ei ole maksukohustuslaste registri andmetel võrdlusperioodil ühtegi TSD-d esitanud, siis tõendile tabelit ei moodustata.

koostan tõendi e-MTA-s

Võlatõendil näidatakse Maksu- ja Tolliameti poolt sissenõutavaid tähtpäevaks tasumata nõuded, mille avalikustamine on lubatud seaduse alusel (lisaks maksuvõlale ka tasumata sunnirahad, rahatrahvid jm).

Väljastame tõendi, kui:

  • tõendi seisu kuupäeval on esitamata maksudeklaratsioone ja/või
  • võlg (v.a. arvestuslik intress) puudub või
  • võlg on suurem, kui tõendi väljastamise kuupäeval kehtinud seadusejärgne avalikustamise piirmäär (alates 01.01.2019 suurem kui 100 eurot).

Lisaks võlatõendile on võimalik võla kohta infot saada ka võlapäringust. Kui isikul on maksuvõlg või esitamata deklaratsioon(id), siis kuvatakse võlapäringu tulemusena:

  • Maksu- ja Tolliameti poolt sissenõutavad tähtpäevaks tasumata nõuded (v.a. arvestuslik intress), mille avalikustamine on seaduse alusel lubatud;
  • isiku esitamata deklaratsioonide loetelu;
  • võlasumma nõude liikide lõikes;
  • võla vaidlustatud ja/või tasumisgraafikus olev osa;
  • võla alguskuupäev.

koostan tõendi e-MTA-s

Saldoteatisega saate kontrollida Teile teadaolevate ja maksukohustuslaste registris kajastatud saldode vastavust konkreetsel kuupäeval.

Tõendil näidatakse:

  • saabunud tasumise tähtpäevaga nõuded
  • tuleviku tasumise tähtpäevaga nõuded
  • tasumisgraafikus olevad nõuded
  • ettemaksukonto saldo
  • arvestusliku intressi summa
  • esitamata deklaratsioonide loetelu

koostan tõendi e-MTA-s

Kinnisasja omandamise kitsendamise seaduse (KAOKS) alusel tuleb Maksu- ja Tolliametil väljastada tõendid isikutele, kes on seaduses sätestatud nõuete kohaselt tegelenud Eestis põllumajandustoodete tootmisega või metsa majandamisega.

Maksu- ja Tolliameti poolt väljastatavad tõendid on:

  • tõend põllumajandustoodete tootmisega tegelemise kohta ja
  • tõend metsa majandamisega tegelemise kohta.
Tõendi sisu

KAOKS-i järgi on põllumajandus- või metsamaa omandamine võimalik järgmistel juhtudel:

  1. lepinguriigi juriidilisel isikul on õigus omandada põllumajandusmaad kümme hektarit või rohkem sisaldav kinnisasi, kui ta on kinnisasja omandamise tehingu tegemise aastale vahetult eelnenud kolm aastat tegelenud Euroopa Liidu toimimise lepingu I lisas loetletud põllumajandustoodete, välja arvatud kalatoodete ja puuvilla (edaspidi põllumajandustoode) tootmisega (KAOKS § 4 lg 3);
  2. lepinguriigi juriidilisel isikul on õigus omandada metsamaad kümme hektarit või rohkem sisaldav kinnisasi, kui ta on kinnisasja omandamise tehingu tegemise aastale vahetult eelnenud kolm aastat tegelenud metsa majandamisega metsaseaduse tähenduses (edaspidi metsa majandamine) või põllumajandustoodete tootmisega (KAOKS § 4 lg 4);
  3. lepinguriigi juriidilisel isikul on õigus omandada kinnisasi, mis sisaldab põllumajandusmaad vähem kui kümme hektarit ja metsamaad vähem kui kümme hektarit, kuid põllumajandus- ja metsamaad kokku kümme hektarit või rohkem, kui ta on kinnisasja omandamise tehingu tegemise aastale vahetult eelnenud kolm aastat tegelenud põllumajandustoodete tootmise või metsa majandamisega (KAOKS § 4 lg 5).
Tõendi väljastamine

Maksu- ja Tolliamet väljastab tõendi üksnes juhul, kui on veendunud, et Eestis registreeritud äriühing tegeleb kinnisasja omandamise kitsendamise seaduse § 4 lõigetes 3–5 sätestatud nõuete kohaselt Eestis põllumajandustoodete tootmisega või metsa majandamisega.

Kui Maksu- ja Tolliametile esitatud taotluse ja faktiliste asjaolude põhjal sellist veendumust ei teki, siis Maksu- ja Tolliamet tõendit ei väljasta.

Maksu- ja Tolliamet ei kontrolli üksnes seaduses sätestatud tingimuste formaalset täitmist, vaid hindab sisuliselt, kas juriidiline isik ka tegelikkuses tegeleb põllumajandustoodete tootmise või metsa majandamisega mahus, mida saab objektiivselt pidada valdkonnapõhiseks äritegevuseks.

Kui Maksu- ja Tolliamet taotlejale KAOKS § 9 lõikes 3 nimetatud tõendit ei väljasta, on taotlejal siiski võimalus põllu- või metsamaa soetamiseks. Selleks tuleb taotleda luba omandatava kinnisasja asukohajärgse kohaliku omavalitsuse üksuse volikogult vastavalt KAOKS § 4 lõikele 6 ja § 6 lõigetele 1 ja 3–6.

Taotlen tõendi veebivormil

Maksukäitumise tõend sisaldab maksusaladust sisaldavat maksukuulekuse hinnangut ja/või maksuasjade korrasoleku hinnangut tõendi koostamise päeva seisuga.

Maksu- ja Tolliameti poolt ettevõttele antud maksukäitumise hinnangute kohta saate koostada maksukäitumise tõendi e-teenuste keskkonnas e-MTA.

  • Enda ettevõtte kohta saate tõendi koostada e-MTAs, valides HinnangudMaksukäitumise tõendid.
  • Teile huvipakkuva ettevõtte kohta saate tõendi koostada e-MTAs, valides HinnangudEttevõtte otsingKoostan tõendi.

Koostan tõendi e-MTA-s  

Rohkem infot

Maksu- ja Tolliamet väljastab veel järgmisi tõendeid:

  • sotsiaalmaksu tasumise kohta,
  • juriidilise isiku maksude deklareerimise või tasumise kohta.

Taotlen tõendi veebivormil

Viimati uuendatud 15.11.2023

Kas sellest lehest oli abi?