Käibemaksukohustuslasena registreerimine

Käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustus tekib ettevõtjal siis, kui tema maksustatav käive aasta algusest ületab 40 000 eurot. Piiratud käibemaksukohustuslasena registreeritakse ettevõte, kelle ühendusesiseselt soetatud kaupade maksustatav väärtus ületab aasta algusest 10 000 eurot. Emaettevõtja ja tütarettevõtjad registreeritakse käibemaksugrupina. Nii registreerimiseks kui registrist kustutamiseks tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile avaldus.

Käsiraamat

Käsiraamatu sisu avaneb allolevast teemade menüüst, alateemade kuvamiseks vajutage menüüribal noolele.

Käibemaksukohustuslase meelespea

Maksukohustuslasena registreerimise päevast alates peab isik täitma maksukohustuslase kohustusi, sealhulgas (KMS § 24 lg 1):

  1. lisama võõrandatava kauba või osutatava teenuse maksustatavale väärtusele käibemaksu
  2. arvutama tasumisele kuuluva käibemaksusumma KMS §-s 29 sätestatud korras
  3. tasuma käibemaksu KMS §-s 38 sätestatud korras
  4. säilitama dokumente ja pidama arvestust KMS §-s 36 sätestatu kohaselt
  5. esitama KMS § 37 nõuetele vastavaid arveid

Eelnimetatud kohustused kehtivad ka Eestis maksukohustuslasena registreeritud välisriigi isikule, kelle käive tekib Eestis, välja arvatud KMS § 3 lõikes 3¹ nimetatud juhtudel ning juhul, kui Eestis registreeritud välisriigi isikul puudub Eestis püsiv tegevuskoht, mille kaudu ta tegeleb ettevõtlusega Eestis (KMS § 24 lg 2).

Käibemaksukohustuslasel on õigus oma käibemaksukohustusest maha arvata samal maksustamisperioodil maksustatava käibe tarbeks ostetud kaupadelt ja teenustelt tasumisele kuuluv käibemaks (sisendkäibemaks). Kui ettevõtlus puudub või kui kaubad ja teenused on soetatud maksuvaba käibe tarbeks, siis sisendkäibemaksu maha arvata ei saa.

Käibemaksukohustuslase maksukalender

Kuupäev
Kohustus
Kes
Iga kuu 20. kuupäev Käibedeklaratsiooni (vorm KMD) ning käibedeklaratsiooni lisa (vorm KMD INF) esitamine Kõik käibemaksu-kohustuslased
Käibemaksu tasumine
Iga kuu 20. kuupäev

Ühendusesisese käibe aruande
(vorm VD) esitamine

Käibemaksukohustuslased, kes müüvad kaupu või osutavad teatud teenuseid teiste Euroopa Liidu riikide käibemaksukohustuslastele
Iga kuu 10. kuupäev Tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni ja tööstuskindlustusmakse deklaratsiooni (vorm TSD) esitamine

Käibemaksukohustuslane ei pea esitama deklaratsiooni TSD (nulldeklaratsiooni), kui tal ei olnud maksukohustust ega maksukohustust mõjutavaid asjaolusid.
Käibemaksukohustuslased, kellel on kohustus esitada vorm TSD
Maksude ja maksete tasumine vormi TSD alusel


Kui kohustuse täitmiseks ettenähtud tähtpäev satub riigipühale või muule puhkepäevale, loetakse tähtpäevaks puhkepäevale järgnev esimene tööpäev.

Maksu- ja Tolliamet teavitab kõiki uusi käibemaksukohustuslasi kuue kuu jooksul pärast registreerimist igakuiselt deklaratsioonide KMD ja TSD esitamise tähtaegadest e-kirjaga.

Deklaratsioonide esitamisest

  • Käibemaksuga maksustamise periood on kalendrikuu.
  • Kui esimese maksustamisperioodi kalendripäevade arv on väiksem kui 15 (näiteks kui olete käibemaksukohustuslasena registreeritud alates 18. kuupäevast), siis võib esimese perioodi käibe deklareerida koos järgmise maksustamisperioodi käibega, esitades kahe maksustamisperioodi kohta ühe käibedeklaratsiooni.
  • Kõik deklaratsioonid on võimalik esitada elektroonselt e-teenuste keskkonnas e-MTA. Teenuste kasutamiseks peavad olema pääsuõigused. Infot pääsuõiguste andmise kohta leiate lehelt "Pääsuõiguste andmine ja lõpetamine".
  • Käibedeklaratsiooni (KMD) ja selle lisa (KMD INF) esitamine paberil on lubatud ainult isikutel, kes on olnud käibemaksukohustuslased vähem kui 12 kuud ja ei kajasta käibedeklaratsiooni lisal rohkem kui 5 arvet. Isikud, kes on olnud käibemaksukohustuslased üle 12 kuu ja/või kajastavad käibedeklaratsiooni lisal rohkem kui 5 arvet, võivad käibedeklaratsiooni ja selle lisa paberil esitada ainult Maksu- ja Tolliametile esitatud motiveeritud taotluse alusel.
  • Deklaratsiooni TSD esitamine paberil on lubatud ainult juhul, kui TSD lisal 1 on täidetud kuni 5 rida, s.t deklareeritakse kuni viis väljamakse saajat.

Äripartnerite käibemaksukohustuslase (KMKR) numbri kontrollimine

Viimati uuendatud 05.01.2023

Viimati uuendatud 29.08.2022

Kas sellest lehest oli abi?